-
25-11-2018 18:28
#1
Преглед: Полезни за трейдъра университетски специалности и предмети
Всеки от нас има някакво образование, кой начално (щото е още млад), кой висше, кой няколко магистратури и докторантури и кой знае какво още, понеже по една или друга причина е пожелал да притежава съответните дипломи.
Първо трябва да споменем математиката от началния курс. Без нея не можем нито печалбичката да си сметнем, нито трендлинийка да си начертаем. Информатиката, изучавана малко по-късно също ни помага с почти толкова базови неща - как да си пуснем компютъра, как да си инсталираме програма, как да си напишем някой скрипт за нея и др.
Най-полезните знания (поне на теория) би трябвало да идват от висше и може би средно икономическо образование.
Теория на Пазарното Стопанство, а.к.а. Микро- и Макроикономика: изучава се структурата на икономиката, фирмена, отраслова, национална, глобална, разгледани чрез няколко икономически теории, получили популярност през годините. Може да ни даде някакво базово разбиране за процесите, които протичат в икономиките зад пазарите и доколко безсмислени са масово публикуваните икономически данни. в този предмет често се споменават и зависимости между цени, количества и време в икономиките и дори в пазарите. Научаваме за взаимното влияние на икономически системи и пазари едни върху други.
Статистика - може да ни помогне значително при анализиране резултатите от търговията ни. В непосредствения технически анализ може би също има някаква стойност, макар че там е нож с две остриета и трейдърите обикновено попадаме на грешното.
Маркетинг - от него освен всичко друго научаваме различни методи как фирмите могат да пробутат посредствена продукция на потребителите. Когато видим такива методи насочени срещу нас - рекламиране на фондове, книги, обучителни курсове, стратегии, роботи и т.н., можем по-лесно да вникнем в същността на това което се предлага и да вземем информирано решение дали да (не) даваме пари за него.
Търговско право - научаваме за различните структури, в които може да се организира дадена стопанска дейност, така че хората зад нея да избегнат съдебна отговорност. Помага да разберем защо фондове и банки са толкова безочливи.
Икономическа психология и социология - получаваме бегла представа за това какво ни чака в трейдинга и как брокери, гурута и пропаганда ще ни водят за носа.
Планиране и мениджмънт - научаваме и по-трудно забележимите аспекти на изграждането на собствена стопанска дейност (каквото трябва да бъде трейдинга).
Финанси - научаваме за различните видове политики, които водят правителствени и над-правителствени организации (тук за първи път се споменават и обсъждат олигарси) и как икономиката и пазарите се управляват и манипулират чрез тези политики. Предмета предоставя обща култура за средата заобикаляща пазарите.
Банково дело - дава обща информация за модерните банкови структури по света, кой и как определя паричната политика на държавите, в какво точно се състои тя, какво влияние има върху фискалната и другите политики. По начина, по който се преподава и изучава има вероятност да повдигне повече въпроси отколкото да даде отговори. Което също не е лошо, тъй като предизвиква интерес сами да търсим нови знания, а това е основен фактор за всякакъв вид успех.
Нито една от изброените дотук специалности и предмети няма практическа стойност за техническия анализ на цената.
Най-тъмно е преди да изгрее слънцето.
Благодарностите под първия пост няма да бъдат зачитани за целите на разпределението на наградния фонд!
-
25-11-2018 19:13
#2
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
Както се казва в една народна мъдрост -алкохола и висшето образование не прощават на никого 
На практика трейдинга е занаят и като такъв се учи с чиракуване при майстор или чрез крадене на знания, щото майсторлъка се "краде" от майстора. Никой няма да ти го даде наготово.
Всички гореизброени специалности както могат да помогнат, така може и да навредят, щото въобще не е сигурно на какъв "майстор" ще поподнеш в университета.
А и докато си в университета още си далеч от трейдинга обикновено и купона е по-важен от някаква си лекция, та по този повод част от материала е изтърван.
Поне при мен беше така, че след университета ми се наложи да си доучвам щото някои важни работи, дето после ми трябваха ги бях пропуснал. къде заради някои преподаватели, къде заради някои купони. Сега ми е трудно да преценя кои причини са били по-съществени, ама после бая ми се налагаше да си доучвам. И още продължавам де.
Търговията на финансовите пазари е силно рискована, но може да носи допълнителни приходи с правилния подход. Избирайки надежден брокер (например ИнстаФорекс), можете да получите достъп до международните финансови пазари и да отворите пътя към финансовата си независимост. Можете да отворите акаунт точно тук.
Следните 14 потребители изказват благодарности на minkov за полезния пост:
Novak (25-11-2018), Stefan (25-11-2018),
Нерегистриран (5), borkooo_pz (25-11-2018), GeorgiRR (26-11-2018), Happy68 (26-11-2018), kypa (26-11-2018), emoyambol (30-11-2018), Marin (04-12-2018), messi (06-07-2019)
-
25-11-2018 19:50
#3
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
Колкото и да учиш в университета,не си подготвен за реалността.
Всичко е практика и пак практика .Не казвам че наученото не е фактор ,но за мен практиката си е от голямо значение .На теория можеш да си безупречен ,но в работния процес да не си на ниво .
Следните 7 потребители изказват благодарности на borkooo_pz за полезния пост:
GeorgiRR (26-11-2018), Happy68 (26-11-2018), kypa (26-11-2018), minkov (26-11-2018), lyubo (27-11-2018), Marin (04-12-2018), messi (06-07-2019)
-
26-11-2018 07:48
#4
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
Двете понятия (теория и практика) са взаимосвързани и едното не може без другото. Под теория разбираме ОБРАЗОВАНИЕТО, а под практика - използването на получените познания от това образование. Важното е обаче да се знае, че образованието трябва да е не какво да е, а строго специализирано образование в тези аспекти, в които ще се прави практиката. Съществуват 3 възможни комбинации между тези две понятия - теория и практика:
Само теория
В тази графа се намират едни от най-големите светила на човешката мисъл. Това са хората, движещи прогреса. Това са и хората, чиито имена остават в историята, защото под една или друга форма са предизвикали революция в науката и в разбиранията за света, в който живеем.
Теория + практика
В тази графа са хората, които създават технологиите, базирани на последните научни постижения. Тези хора не създават революции, но спомагат за практическото внедряване на различните аспекти от човешкото познание.
Само практика
В тази графа се намират "зидаромазачите", които имат голямо самочувствие, че са се научили как да държат дръжката на мистирията, но такива хора никога не могат да измислят и проектират Айфеловата кула. Болшинството от хората се намират в тази категория и повечето от тях са прекрасни изпълнители, но само ако има някой от първите две групи, който да им казва какво да правят и как да го правят. Когато обаче хората от тази група се опитат само да измислят и направят нещо, в повечето случаи се провалят, или в най-добрия случай правят нещо посредствено.
Понеже тази последната група в общия случай е скарана с науката, започва да издига в култ религията, интуицията, емоциите, гадателството, астрологията, бялата и черната магия и прочее измишльотини, защото това е единствения възможен начин да оправдае пред себе си неадекватния начин за вземане на решения и провала или посредственоста в живота, предизвикани от тези решения.
Последна редакция от Mateev : 26-11-2018 на 08:01
Следните 13 потребители изказват благодарности на Mateev за полезния пост:
borkooo_pz (26-11-2018), Happy68 (26-11-2018),
Нерегистриран (6), kypa (26-11-2018), minkov (26-11-2018), lyubo (27-11-2018), Marin (04-12-2018), messi (06-07-2019)
-
26-11-2018 08:33
#5
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
Значи в БГ, е скъсана връзката между теория и практика.........университети е си витаят некъде в извън времето...........звъни ми значи един бивш мой преподавател, професор "издал съм нов учебник, и да купиш 50 бройки и да ги раздадеш на колегите".......къф учебник, кви 5 леФа!!!......преписал си едни и същи формули от ленинградската школа, от 60те години на миналия век(некога той е завършил там, и нищо ново и по различно не е научил)..........обикновено по свето първо чивяк се реализира в практиката, и в напреднала младост, след 50те отива преподавател в университето........кога на хирурга почнат да му треперат ръцете, по добре да престане да оперира, а да почне да си пише дисертацията.......мислим така е със повечето професии.........на Матеев една забележка за "зидаромазачите", да знаеш как да държиш мистрията си е изкуство,.......не от всеки хванал мистрията става майстор.............................
Търговията на финансовите пазари е силно рискована, но може да носи допълнителни приходи с правилния подход. Избирайки надежден брокер (например ИнстаФорекс), можете да получите достъп до международните финансови пазари и да отворите пътя към финансовата си независимост. Можете да отворите акаунт точно тук.
Следните 11 потребители изказват благодарности на GeorgiRR за полезния пост:
borkooo_pz (26-11-2018), Happy68 (26-11-2018), Stefan (26-11-2018),
Нерегистриран (4), kypa (26-11-2018), minkov (26-11-2018), Marin (04-12-2018), messi (06-07-2019)
-
26-11-2018 17:41
#6
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
В техническия анализ обикновено говорим за сила и момент на движенията, волатилност, подкрепа, съпротива, ликвидност а.к.а. предостатъчна или недостатъчна наличност - все понятия имащи повече общо с физика отколкото с някое от изброените заглавия. Т.е. в даден момент от трейдърската ни кариера е логично да предположим, че ако искаме някаква научно обоснована теория за пазара и по-точно техническия анализ трябва да се насочим към физиката и свързаните с нея науки вместо към икономическите теории.
Физика, може би най-вече механика - за да можем един ден да съберем в конкретни уравнения силите на търсене и предлагане, момента на тренда, волатилността, ликвидността, зависимостта между обеми, време и цени.
Висша математика - приложна наука за работа с физичните данни и зависимостите между тях, т.е. четенето, измислянето, допълването и нагаждането на физични уравнения.
Програмиране - понеже такъв вид развойна дейност би изисквала огромно количество тестове и визуализиране на данни най-лесния начин да видим какво е родила нашата мисъл е да го програмираме да излезе на графиките.
Най-тъмно е преди да изгрее слънцето.
Следните 7 потребители изказват благодарности на kypa за полезния пост:
minkov (26-11-2018), Happy68 (26-11-2018),
Нерегистриран (1), borkooo_pz (27-11-2018), lyubo (27-11-2018), Marin (04-12-2018), messi (06-07-2019)
-
26-11-2018 18:41
#7
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.

Първоначално написано от
kypa
В техническия анализ обикновено говорим за сила и момент на движенията, волатилност, подкрепа, съпротива, ликвидност а.к.а. предостатъчна или недостатъчна наличност - все понятия имащи повече общо с физика отколкото с някое от изброените заглавия. Т.е. в даден момент от трейдърската ни кариера е логично да предположим, че ако искаме някаква научно обоснована теория за пазара и по-точно техническия анализ трябва да се насочим към физиката и свързаните с нея науки вместо към икономическите теории.
Физика, може би най-вече механика - за да можем един ден да съберем в конкретни уравнения силите на търсене и предлагане, момента на тренда, волатилността, ликвидността, зависимостта между обеми, време и цени.
Висша математика - приложна наука за работа с физичните данни и зависимостите между тях, т.е. четенето, измислянето, допълването и нагаждането на физични уравнения.
Програмиране - понеже такъв вид развойна дейност би изисквала огромно количество тестове и визуализиране на данни най-лесния начин да видим какво е родила нашата мисъл е да го програмираме да излезе на графиките.
С физиката ме хващаш в точния момент.
В момента чета История на физиката - много интересна материя. До преди да попадна на тази книга си мислех, че там всилко е ясно, но сега съм някъде до половината и ми стана ясно, че във физиката работите са бая по-омотани отколкото изглежда и повечето теории са докарани до положение, ама, ако, може би и др. подобни и в общи линии в някои случаи някои неща работят, а в други не работят и така - точно като в техническия анализ. Почти идентични са нещата, та сигурно и с физиката до там ще стигне работата до където и с конвенционалния технически анализ
Търговията на финансовите пазари е силно рискована, но може да носи допълнителни приходи с правилния подход. Избирайки надежден брокер (например ИнстаФорекс), можете да получите достъп до международните финансови пазари и да отворите пътя към финансовата си независимост. Можете да отворите акаунт точно тук.
Следните 11 потребители изказват благодарности на minkov за полезния пост:
Happy68 (26-11-2018),
Нерегистриран (5), kypa (26-11-2018), borkooo_pz (27-11-2018), lyubo (27-11-2018), Marin (04-12-2018), messi (06-07-2019)
-
26-11-2018 18:52
#8
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
И лафовете за съчетаване на теорията с практиката пак не е баш така.
Историята на науката е пълна с факти по въпроса.
Всъщност най-популярните теории в областа на много науки са разработени от любители, а не от професионални научни работници.
Типичен пример е самия Айнщайн, който по времето когато е публикувал Специалната теория на относителноста е бил треторазряден служител в патентното ведомство на Швейцария и са му отказвали повишение даже, щото бил обявен за неперспективен, също са му отказвали и прием в колеж, щото не бил умен и т.н. Въобще според общоприетото мнение е бил пълен аматьор.
Дори след като публикувал теориите си е трябвало да минат няколко години докато го приемат в редиците на теоретиците и са му отказвали работа в престожни университети защото не бил от кариерата.
Между другото той даже трудно си е вземал изпитите по математика в колежа.
Търговията на финансовите пазари е силно рискована, но може да носи допълнителни приходи с правилния подход. Избирайки надежден брокер (например ИнстаФорекс), можете да получите достъп до международните финансови пазари и да отворите пътя към финансовата си независимост. Можете да отворите акаунт точно тук.
Следните 9 потребители изказват благодарности на minkov за полезния пост:
Happy68 (26-11-2018), kypa (26-11-2018),
Нерегистриран (4), borkooo_pz (27-11-2018), Marin (04-12-2018), messi (06-07-2019)
-
26-11-2018 19:15
#9
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
Когато аз бях студентка, имахме един преподавател, който позволяваше да си носиш лекции, учебници - каквото си искаш, на изпитите. Темите не бяха от теорията, а задачки. И той казваше така: цял живот ще ви се налага да решавате казуси и задачи. Няма как да научите наизуст всичко, но ако от това висше научите, какво ви трябва, за да решите проблема и кое къде да намерите, значи ние, преподавателите сме си свършили работата
..... за съжаление, той беше единствен с такова мислене. Но пък беше супер прав
.
Техническия анализ не е толкова проста наука, колкото някои си мислят
. И има различен подход при него - и графичен, и математичен, и физичен. От години споменавам по форумите отвреме-навреме за формулата за енергията, за първата ѝ производна, за втората ѝ производна, но така и никой дасега не е обърнал внимание. Затова и не се разбират някои много основни неща - цената е нещо, което се движи, движението има скорост, ускорение и т.н. и т.н. Цената рисува и графики, при които се виждат интересни неща от динамиката, статиката и кинематиката ..... на мен лично, знанията ми от института точно това ми помогнаха - но знания, които са следствие от теория и после практика. Или по-скоро практика, базирана на теория (има разлика между двете).
Следните 15 потребители изказват благодарности на Happy68 за полезния пост:
gambletrade (26-11-2018),
Нерегистриран (10), kypa (26-11-2018), borkooo_pz (27-11-2018), Marin (04-12-2018), messi (06-07-2019)
-
27-11-2018 09:00
#10
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
поучителна е историята на айнщайн, от негово време нещата в научната сфера не са се променили кой знае колко, единствено, че има алтернативи, да постигаш нещо извън научните институти и ако това е съпроводено с нещо наистина креативно и що годе добър маркетинг се чува и дава финансов резултат.
но пък не всеки непризнат учен е нов айнщайн, много отпадат и по съвсем тривиални причини, като например че идеите им са скапани, нямат приложение, неефективни и всякакви такива доводи.
положителното е, че идеите с потенциал имат възможности и за развитие извън научните среди.
вдъхновяващ е живота на айнщайн, но повечето хора нямат неговото iq и не е добре да се ползва за оправдание за неуспех.
физиката - вероятно който я пропусне живота му в трейдинга ще бъде изпълнен или с вълшебства или с проблеми, при всеки различно.
не съм категорична да давам предимство на теория, практика или двете в комплект, както и да се прави, в крайна сметка всичко опира до задклавиатурното устройство, от неговите умения и самооценка. в течение на работата, когато се вижда, че липсва някой елемент си го набавя или не си го набавя, гради някаква структура, организация и анализ за успешна и доходоносна дейност, като взима необходимите компоненти. като изгради планчето идва следващия момент да го управлява процеса ида го завърши. тук пък идва въпроса - трябва ли винаги да се придържаме към предварително начертания план или може да правим промени в движение, трябва ли да правим промени в движение и много питанки то различно естество.
та кое е първото яйцето или кокошката още се спори, смятам че полезното умение са колкото повече толкова по добре и адаптивността и приложимостта на това - повече.
ще спомена и един много важен закон - закона на мърфи, който не ни подминава - когато влезеш в сделка в следващия момент цената винаги тръгва срещу теб, след което вече може да си дойде на мястото, на което искаш.
[SIGPIC][/SIGPIC]Small, small but a shark
Следните 9 потребители изказват благодарности на Novak за полезния пост:
Нерегистриран (5), kypa (27-11-2018), sorento (27-11-2018), Marin (04-12-2018), messi (06-07-2019)