+ Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 23 of 23
    alphaomega is offline
    Професия:Трейдър
    Не е зададено настроение

alphaomega е радост за учите alphaomega е радост за учите alphaomega е радост за учите alphaomega е радост за учите alphaomega е радост за учите alphaomega е радост за учите alphaomega е радост за учите alphaomega's Avatar
    Натрупан бонус
    2,017.44 USD
    Thanks
    135
    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    И последно и няма повече да пиша по въпроса за логера:

Другата важна задача на логера, освен да логва тикове и да следи за промяна на тикети, е да натрупва статистическа информация за важни за трейдера цифрови редици. Например за средния спред на даден финансов инструмент или за средните РЕАЛНИ разходи за брокера при сключване на сделка - спред, слипидж и т.н.

Това допълнително изискване не е чак толкова страшно, ако човек има готов статистически клас. Аз имам такъв и дори доколкото си спомням съм публикувал неговия сорс код. Наличието на такъв клас позволява за секунди обект от него да се добави да следи и натрупва каквато си поискаме статистическа информация за който си поискаме параметър от нашия експерт. В случая с логера е добре да се следи, натрупва и записва статистическа информация за следното:
    1. Спред по финансови инструменти, дни от седмицата и часове от денонощието
    2. Микрогапове по финансови инструменти, дни от седмицата и часове от денонощието
    3. Време за реакция на брокера по дни от седмицата и часове от денонощието (колко бави изпълнението на търговските операции)
    4. Разходи за брокера по инструмент, дни от седмицата и часове от денонощието (спред + суап + слипидж + комисионни + дребни хватки)

Както сами виждате ще има няколко стотин обекта на нашия статистически клас, от които в реално време ще извличаме и ще показваме на екрана най-важните за нас статистики. Например Min, Max и Average Spread, Average разходи за брокера, Min, Max и Average време за реакция на брокера и т.н. Ако толкова ни е мерак, можем и да записваме стойностите на тези статистики на диск (класа го може), за да може следващия път да не започваме статистиката от нула, а да ползваме вече натрупаната стара такава.

Тука му е мястото да ви кажа и за един софтуерен трик, за който може и да не сте се досетили. Един експерт работи в 2 нишки. Едната нишка е тази, която ни се предоставя на нас за да пишем кода си в събитията OnTick и OnTimer. В тази нишка ние 1000 пъти в секундата ще проверяваме за нови тикове или за нови промени по тикетите - исторически или активни. В тази нишка обаче не е редно да извършваме дискови операции за запис/четене, защото това може да доведе до голямо забавяне и до пропускане на една или повече милисекунди от логването.

Хитроста се състои в това за дискови операции да използваме друга нишка, която да върви паралелно с нашата и операциите по нея да не забавят логването в милисекундната нишка. По принцип МТ не ни предоставя възможност да създаваме други нишки, или поне доскоро беше така, но ние можем да се изхитрим да ползваме нишка, която вече съществува. Това е нишката на основната графика, която се визуализира на дисплея. В тази нишка се изпълняват само операциите по дисплейване и операциите по изчисляване на индикаторите, тъй като те са част от дисплейващия процес. Ако обаче ние прехвърлим файловите си операции в индикатор, то тогава ние ще сме се сдобили с втора нишка, работеща паралелно с нашата милисекундна нишка. Да, понякога файловите операции могат да предизвикат временно притрепване или дори замръзване на дисплейващата част, но нова няма да попречи на работата на милисекундната ни нишка.

Това е само идея, която все още не съм я пробвал, но има всички шансове за успех.
    Аз за сега нямам за цел да скачам чак толкова високо. Само искам да знам дали ме прецакват брокерите и колко реално губя от слипидж. Другите опции които си изредил за пълни детайлни логове може би си струват усилието само ако се търгува професионално със милиони капитал. Ама докато съм на ниво "хоби" не виждам смисъл чак толкова да се задълбавам. Най малкото детайлното логване на всички тикове по всички инструменти + всичките тези статистики за сделките за нула време ще запълни един харддиск. Ще ми трябва отделен компютър само за това да работи денонощно и само за да прави тези логове.

А и да ти кажа, по принцип МТ4/5 платформите не са оптимизирани за чак такава натоварваща професионална работа. Както и ти може би вече си разбрал логването на големи обеми от данни със точност до една милисекунда е невъзможно и ненадежно със МТ. Самото записване на информация във текстов файл отнема понякога над 2-3 милисекунди особено когато нижката се задръсти със много заявки във момент на висока волатилност където им много тикове в секунда. Умножи това по 28 валутни двойки + други инструменти и става мазало.

Но иначе след като вече имам някаква работеща основа със няколко базови функции, винаги ако ми потрябва в бъдеще нещо допълнително може да го добавя лесно.

Това което казваш че брокерите могат да променят сделките със задна дата е ясно че е възможно. Но аз не вярвам че някой от големите и реномирани брокери ще си позволи такова нещо. Просто не си струва да си прецакват репутацията само за да откраднат няколко допълнителни процента от клиентите си. А и това по лесно може да бъде засечено от много клиенти защото всеки може да си вади и да си проверява стандартното извлечение от МТ за всяка една дата. И даже брокерите са задължени по закон от повечето регулатори в края на всеки един ден и месец да изпращат автоматично на клиента това извлечение (И Те го правят) по имейл в което ясно да се виждат извършените сделки.

За слипиджа обаче нещата стоят по съвсем друг начин и понеже платформата няма стандартна опция за записване на слипидж (и брокерите не са задължени по закон да ти докладват колко е слипиджа) и той не се добавя във извлеченията повечето трейдъри които не са програмисти нямат възможност да го засекат.
    Само някой ентусиаст като нас който си напише собствен логер може да засече какво реално се случава при изпълнението и да си води статистика. Това разбира се не ни помага особено ако брокера твърдо е решил да ни прецаква автоматизираните системи със слипидж. Но ние все пак ще имаме въжможност да засечем това прецакване и да проследим във времето дали то се увеличава заедно със натрупването на печалба по сметката и тогава може да прехвърлим търговията към най "добрите" брокерите които ни прецакват най малко.
    Аз даже подозирам че много брокери са нагласили платформата си да прилага отрицателен асиметричен слипидж избирателно само когато даден клиент е на печалба и е преминал някакви прагове. Тези който търгуват микро сметки и или пък са на минус получават по добро изпълнение. Разбира се това е само теория и може и да не е така в действителност.
    Last edited by alphaomega; 09-06-2019 at 02:02 PM.

2. The Following 6 Users Say Thank You to alphaomega For This Useful Post:

emoyambol (09-06-2019), minkov (09-06-2019)

3. FB
    Zagorka is offline
    Професия:Трейдър
    Не е зададено настроение

Zagorka е радост за учите Zagorka е радост за учите Zagorka е радост за учите Zagorka е радост за учите Zagorka е радост за учите Zagorka е радост за учите Zagorka е радост за учите Zagorka's Avatar
    Натрупан бонус
    1,021.71 USD
    Thanks
    103
    За редактирането на сделките не съм съгласен. Никой брокер няма да тръгне да го прави, освен ако няма някакъв технически проблем или изпълнение на сделка по непазарна или грешна цена.
    Фактът с извлечението си е факт, като трейдъри имаме 24 часа да съобщим, ако нещо не е наред.
    За слипиджа и рекотирането. Има някои брокери, които добавят в коментарите само текст слипидж, или слипната, както се превежда, ако сделката не е изпълнена по показаната на графиката цена. От губене на време за специални скриптове няма смисъл, защото се вижда когато сделката не се изпълнява по бид или аск цената. Самото място на отваряне е малко по-далеч.
    Струва си да се проверява само ако се търгува автоматизирано.
    При пазарно изпълнение, обаче, брокерът няма намеса в сделките и всичко зависи от пазарните цени. Половината постове тук граничат с конспиративни теории, които в реалността нямат приложения. При 70% губещи трейдъри за миналия месец сигурно разбирате, че от черен пиар смисъл няма и брокерите хвърлят пари и пот за привличане на клиенти, а не за черни практики.

5. The Following 3 Users Say Thank You to Zagorka For This Useful Post:

emoyambol (09-06-2019), Unregistered (2)

emoyambol is offline
    Централна банка
    Yeehaw

emoyambol е отвъд представите emoyambol е отвъд представите emoyambol е отвъд представите emoyambol е отвъд представите emoyambol е отвъд представите emoyambol е отвъд представите emoyambol е отвъд представите emoyambol е отвъд представите emoyambol е отвъд представите emoyambol е отвъд представите emoyambol е отвъд представите emoyambol's Avatar
    Натрупан бонус
    9,348.59 USD
    Thanks
    2,666
    Винаги ли иначе Инстант брокерите спреда им е по-висок сравнено с другите или греша?
    Вярвай в красотата на мечтите си!

7. The Following 4 Users Say Thank You to emoyambol For This Useful Post:

Unregistered (4)

+ Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Tags for this Thread