Накъде ще се оглежда РЕДА през следващата седмица.
Предвид стръмните загуби и разпродажбите на фондовите пазари през последните седмици РЕДА го е охаректеризирал като РАЗКЕКЕРЧВАНЕ на ШИБЕЦИТЕ още преди години. Посоката на търсене на причините за случващото се и идентифицирането на персоналната отговорност може да се насочи към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и руския президент Путин. Заплахата на Путин за военна интервенция в Украйна може да е оказала корекция към апетита за риск. Случващото се в Европа подтикна швейцарския франк да се повиши до шестгодишни върхове спрямо еврото миналата седмица. Другата посока е към FOMC и неговата парична политика, и случващата се разпродажба на фондовия пазар. С нестабилността на капиталовите пазари и потенциалният конфликт в Европа рискът буквално изсмуква кислорода от тържищата.
Следващата седмица трябва да се обърне внимание на три събития:
- срещи на централните банки;
- CPI от декември на еврозоната;
- както и работните места в САЩ.
В понеделника започваме,,,, пазарите на Китай са затворени за цялата седмица, а към тях в него ден се прибавят и Южна Корея, Сингапур, и Хонг Конг. Преди пазарите да отворят повторно в Китай, ще започнат Зимните олимпийски игри в Пекин (откриващата церемония е на 4 февруари). В календара е най-важен БВП на Еврозоната и CPI на няколко страни пак там.
Във вторник започва със среща на Резервна банка на Австралия. РБА може да обяви края на покупката на облигации и след увеличението с 10 базистни пункта през в края на октомври да започне своя поход във вдигането на лихвените проценти. Заради CPI 3.5 процента към края на 2021 година пазара ще очаква 120 базистни пункта вдигане за 2022 година.
Деня ще продължи с френския CPI и данните от германския трудов пазар.
В сряда деня е пълен с важни събития. Първо са италианските CPI-та и обобщените такива от Еврозоната. Следват от САЩ ADP Nonfarm Employment, както и нефтените запаси.
В четвъртък следва заседанието на Банка на Англия. След като покачи базовия курс с 15 базисни пункта в средата на декември с нарастване на инфлацията няма голяма причина да не се очаква друго покачване на лихвения процент. Вероятното покачване е с нови 25 базисни пункта. Политическият натиск за остава върху премиера Джонсън продължава.
Следва заседанието на Европейска централна банка.
За разлика от Английската банка има малко причини ЕЦБ да вдигне лихви. Пазарът на суапове е за 20 базистни пункта по-високи ставки през следващите 12 месеца.
Седмицата завършва с данни за работни места в САЩ или т.н. Пейроли. Очакванията са работните места в САЩ да са се повишили с около 155к., което е много близо до средните нива от 2018(195k.) и 2019 година(170k.)