Паника на европейския дългов пазар в началото на днешната търговия, - 7.50% рекродна лихва по 10г. испански книжа!
Има паника на европейския суверен дългов пазар в началото на днешната търговия главно поради новините/информациите около Испания, Гърция и Италия, което води до агресивни разпродажби на европейските "периферни" дългови книжа, като лихвите по испанските облигации удрят нови рекордни исторически върхове от старта на Еврозоната насам.
Лихвата по 10г. книжа на Испания отвори с ръст от 25 пункта към нов рекорден връх от цели 7.50%, на 5г. испански книжа качва с цели 35 пункта към рекорден връх от 7.24%, а на двегодишните книжа качва с цели 50-тина пункта към 6.25% нивото!
Основна причина за паническите разпродажби на испански облигации (при тънка и доста неликвидна лятна търговия) са все по-нарастващите опасения, че Испания ще се окаже и четвъртата страна-члена на Еврозоната след Гърция, Ирландия и Португалия която ще се наложи да поиска официална държавна спасителна финансова помощ от ЕС/МВФ и няма да се "размине" само с договорената европейска финансова помощ за испанските банки в размер до 100 млрд.евро. Тези рекордни нива на лихвите на испанските книжа вече достигнат нивата при които посочените по-горе други три страни-членки на Еврозоната се наложи да влязат в спасителните програми на ЕС/МВФ с оглед неспособността да се самофинансират на капиталовите и дългови пазари и с оглед прекалено високата цена на едно такова самофинансиране (прекалено високите лихви над 7% ключовото ниво по дългосрочните испански облигации).
Повод за тези страхове даде най-вече информацията от петък следобяд, че испанската област Валенсия е поискала спешна финансова помощ от одобреният само преди дни от испанските власти Регионален спасителен финансова фонд за 18 млрд.евро. "Информацията" през уикенда от испанската преса, че още 6 от испанските региони може да поискат такава спешна финансова помощ допълнително задълбочава днешното напрежение на европейския дългов пазар. Низходящата ревизия на испанските правителствени прогнози за продължаване на рецесията в страната и през 2013г. от петък е също негативен сигнал за това рязко повишение на напрежението около Испания и заразния ефект върху другите европейски "периферни" суверенни дългови книжа.
Лихвата по 10г. книжа на Италия пък качи преди малко над 20 пункта към 6.39%, преди слабо да върне, но във високото ниво от 6.35%. Лихвата по 5г. книжа на Италия окачва с 31 пункта към 5.89%, а на двегодишните италиански книжа качва с цели 62 пункта към 4.57% нивото. За този натиск върху италианските книжа основно влияние оказват страховете около Испания, но и "информациите" по днешната преса на Ботуша (макар и опровергани) за възможни предсрочни изборите още този ноември, а не както беше планирано през пролетта на 2013г. когато да приключи мандата на настоящото технократско правителство на Марио Монти.
Лихвата по гръцките дългови книжа с падеж 2023г. пък качват 30 пункта към 25.25% с оглед и спекулациите/информациите по немската преса (Der Spiegle), че МВФ дава индикации, че няма да оказва по-нататъшна финансова помощ за Атина поради липсата на прогрес от страна на гръцките власти по изпълнение на поетите ангажименти за свиването на дефицита и реформи заложени във Втория спасителен план за страната на ЕС/МВФ. Отново се заговори и за риска от излизане на Гърция от Еврозоната и нейното обявяване в неплатежоспособност още през септември месец. Започващата утре важна мисия на т.н. Тройка (представителите на ЕК, ЕЦБ и МВФ) в Атина също помага за това ново напрежение както върху гръцките книжа, така и на целия европейския дългов пазар където отново се вижда рязко повишение на лихвите (поради продажби) на "периферните" суверенни дългови книжа и рекордни дъна на лихвите (поради покупки) на дългови книжа от "ядрото" на Еврозоната.
Лихвата по 2г. книжа на Германия например пада до ново рекордно отрицателно дъно в -0.083%, а на 10г. немски книжа пада с 3 пункта към 1.134% нивото.
Има силен ръст на европейските CDS книжа (Credit Default Swaps), като 5 годишните CDS на Испания отварят с повишение от цели 35 пункта до нов рекорден връх от 638 базисни пункта над бившия връх от 620 пункта преди врем (т.е. цели 638 хил.евро като гаранция/застраховка за петгодишен испански дълго за 10 млн.евро). Петгодишните CDS на Италия пък качват днес с цели 27 пункта към 553 базисни пункта.