Не мога да се съглася с теб.
Виждам, че вярваш силно в Пазара, но не знам дали си наясно с няколко основни фундамента и по-точно каква е ролята на държавата на пазара.
Колкото и хората да си мислят, че пазара е съвършеното средство за разпределение на благата в едно общество, това в реални условия не е така!
Можеш да потърсиш в интернет "пазарен провал" като икономически термин и ще видиш, че има 3 основни такива. Пазара не може да доставя социално значими блага за едно общество (публични блага), като под публично благо се има предвид такова, при потреблението на което не се намаляват ползите или възможностите за потребление на същото благо от друг член на обществото. Именно поради това трябва да има държава, която да изпълнява преразпределителна функция и да създава такива блага.
Другия пазарен провал е провала в конкуренцията. Макро и микро икономическите теории се градят върху оскъдността на ресурсите. Когато обаче се стигне до монопол, се нарушава правилото за максимално ефективно използване на ресурсите с цел постигане на по-ниска цена и по-добро качество. По този начин потребителите са дискриминирани. Именно за това е нужна държавата - да не допуска това.
Третия пазарен провал е този с външните ползи. Има услуги/стоки, чието потребление създава благосъстояние за членове на обществото, които не са заплатили за тях и те не могат да бъдат калкулирани в самата цена на продукта. Тоест ако ти се ваксинираш срещу най-нашумелия грип, било то свински, пилешки и телешки, ти предпазваш цялото си обкръжение от възможността те да се заразят от теб, което представлява ползи за тях, но те не заплащат за това.
Така, че както виждаш не е възможно да се живее в едно общество, основано единствено на пазарни принципи, поради пазарните провали.
Извод: Държавата е нужна, и то не само както твърдят теоретиците на чистия пазар и саморегулирането за да осигурява ред и сигурност.
Това което написах, въпреки, че е много опростено подчертава много добре ролята на държавата и колко е важна тя. Както каза greedforsuccess, виновна е държавата когато производителя на качествени стоки в България не може да си пласира продукцията, защото тя е тази, която трябва да регулира външнотърговските отношения и политика.
Защото какво се получава? Производител в страна Х произвежда продукт У за 1 долар (включващ всички разходи по производство и пласмент). Получава субсидия за всяка единица от У от държавата си по 0,4 да речем. Тогава какво излиза. Той може да изнесе продукцията си в Б-я, където същата продукция струва 1 долар, но какво му пречи да я продава за 0,75, тъй като след субсидията същата стока му струва 0,6. Тук трябва да се намеси държавата. Слага подходящото вносно мито и слага край!
Много хора гледат на това от потребителска гледна точка - така в БГ потребяваме по-ефтини стоки! Да, ама не. Това е доход който изцяло изтича от националната икономика и води до обедняване.
А за твърдението, че повечето хора в БГ са некадърни и всички останали са излезли навън, това е крайно пресилено твърдение според мен, но няма как да се докаже. За съжаление на границата не попълваш тест за интелигентност. Познавам много кадърни хора, които са и ще останат тук, познавам и много некадърни. Кои са повече? Няма как да прецениш, тъй като оценката ти е субективна - съдиш по собственото си обкръжение.
Относно Бойко Б., на него съм му се наслушал на мутренските заключения, изказвания които показват тотална липса на компетентност по елементарни въпроси, но за съжаление това е което България иска![]()
Успех!