14.,01.2014 Bank of America повежда финансовия сектор днес след като конкурентите J.P. Morgan Chase и Wells Fargo бележат леко повишение на прогнозите за финансовите отчети за Q4 на 2013г. излезли днес.
Акциите на Bank of America с повишение от 1,3% преди излизането на нейния финансов отчет утре.
J.P. Morgan обяви понижение на печалбите от 7% за четвъртото тримесечие на 2013г., натоварено с уреждане на юридически спорове, докато Wells Fargo обяви 10% повишение на печалбата.
Акциите на J.P. Morgan с повишение от 1%, докато Wells Fargo отчитат леки загуби. През изминалите 12 месеца Wells Fargo отчитат 30% ръст, за J.P. Morgan повишенито е 27%, а акциите на Bank of America се повишават с 45% за същия период.
Другите големи банки в САЩ - Citigroup, Goldman Sachs и Morgan Stanley бележат леки повишения. Финансовите отчети на Citi и Goldman Sachs излизат в Четвъртък, а отчетът на Morgan Stanley излиза в Петък
----------
14.01.2014- Икономическото възстановяване в САЩ малко вероятно според Нобеловия лауреат по икономика Джосеф Стиглиц
САЩ показваше признаци на възстановяване миналата година, но Нобеловият лауреат Джозеф Стиглиц остава резервиран относно признаците за възстановяване. След години на слаб растеж, американската икономика започна да набира инерция през 2013 година. Растежа стигна 4.1% през третото тримесечие, което е най-големият растеж от Септември 2011.
Според Стиглиц все още има причина да се притесняваме, че изгледите за най-голямата икономика в света не са толкова ясни. Според Стиглиц данните за заетостта миналата седмица допринасят за тези негови опасения. Както знаем само 74 000 работни места бяха създадени от очакваните 200 000, което внесе несигурност дали възстановяването е на правия път, което доведе някои анализатори да подложат под съмнение решението на Федералния резерв миналия месец за закупуването на облигации. Според Стиглиц тези данни са не просто много под очакваният, но и са много под това, от което икономиката има нужда. Стиглиц също има притеснения относно процентът активно участващата работна сила, а именно броят хора търсещи заетост и активно заетите , който показваше 62.8% през Декември е най-ниският процент от 1978 насам. Има много хора, които се отказаха от това да търсят работа и според много американци няма бъдеще, добави Стиглиц.
Стиглиц също добави, че програмата на Федералният резерв, която наля $3 трилиона в икономиката, която започна от 2008 не е направила нищо съществено за да подпомогне местната икономика. Положителните ефекти от новосъздадените работни места в САЩ е нищожен. Това от ,което имаме нужда е фискален стимул и това е нещото, което ние не получаваме.
Миналата година така очакваната намеса на Федералния резерв от $ 85 милиарда, месечна програма за закупуване слиса инвеститорите за по- голяма част от годината. Централната банка най-сетне взе решение миналият месец, намалявайки покупките с $10 милиона, но Стиглиц отбеляза, че посоката на лихвите е нещото, което трябва да се гледа изкъсо. Според него Федералният резерв ще поддържа лихвите на много ниски нива приблизително до нулата, докато пазарът на работна сила не се подобри. Взимайки под внимание техният фокус върху пазара на работна сила, вероятността , че лихвите ще се вдигнат през 2014 е много малко вероятна.