Много правилно разсъждаваш. Наистина ако една стратегия започнем прекалено много да я филтрираме с нови и с нови правила, ще повишаваме ПМО-то за сметка на намалаване на броя на сделките. Най-накрая ще достигнем до 100% печеливши сделки, но само по няколко на година. Това разбира се е грешно най-вече по причина силното намаляване на достоверността поради малкия брой сделки. И точно тука се намесва доверителния интервал, който във формулата си има и брой сделки, и се влошава, когато те станат прекалено малко. Долната граница на доверителния интервал на Expectancy всъщност се явява параметъра, който ни трябва. Точно той поддържа разумния баланс между високото ПМО и достатъчния брой сделки, щото това ПМО да е достоверно.
SQN-а е параметър, който има почти същата формула като на доверителния интервал, но при него броя на сделките не е с квадратен корен. Така той смята нещо друго, но това друго е възможно най-доброто, което се предлага от Sq, и e възможно най-близкото до доверителния интервал от всички други Sq показатели. При това положение можеш да търсиш стратегии по SQN, а след това в Excel-а да ги филтрираш по долната граница на доверителния интервал. Аз така правя.
Колкото до Drawdown-a - той не е важен сам по себе си. Важно е съотношението Ret/DD Ratio, защото то казва колко може да се мащабира печалбата. Всъщност печалбата зависи само и единствено от Ret/DD Ratio, но е хубаво да я правим със стратегии с високо Expectancy и висок SQN.
От тука идват и двете алтернативи за трейдера:
1. Ако иска да играе на сигурно, трябва да търси стратегии с висока долна граница на доверителния интервал (или висок SQN), но така може да се окаже, че печели по-малко в годишен план, защото сигурните сделки с високо ПМО са сравнително малко на брой. Това зависи от пазара (бройката на сигурните ситуации), а не от нас.
2. Ако иска да има максимална средногодишна печалба, трябва да търси стратегии с високо Ret/DD Ratio. Това ще включи в стратегията и сделки с по-малко ПМО, но за сметка на това бройката им ще нарастне. Дори и в този втори случай пак се подбира група от стратегии с най-високо Ret/DD Ratio, и от тях се избира тази, която има най-висока долна граница на доверителния интервал (или най-висок SQN).
Окончателния брой сделки по един от двата варианта е даденост, която не можем да я контролираме. Тя зависи от пазара, а не от нас. Същото важи и за Stability и Stagnation. Те също зависят от пазара. Важното е само да се знае, че ако изберем един от двата описани по-горе варианти, ние се сдобиваме с ОПТИМАЛНА СТРАТЕГИЯ по тези 2 показателя, което означава, че те имат възможно най-високата стойност при този комплект правила. Всеки един опит да подобрим някой друг показател задължително ще е свързан с влошаването на основния показател.