-
21-04-2020 21:44
#1
Какво представлява Федералният Резерв на САЩ?
Всеки един трейдър/ка е чувал/а името на текущият председател на Ф. Р. на САЩ и знае какво влияние имат думите му/ѝ върху пазарите.
Но знаем ли какво всъщност представлява институцията? Какви дейности трябва да изпълнява по принцип, какви изпълнява всъщност? Какво значение има за американската и световната икономика включително финансовите пазари, както и за тяхното развитие през годините?
Най-тъмно е преди да изгрее слънцето.
Благодарностите под първия пост няма да бъдат зачитани за целите на разпределението на наградния фонд!
-
22-04-2020 10:19
#2
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
Първо малко история: след войната им за независимост Американският Конгрес започва печатането на първите хартиени американски пари, наречени "континенталки". В продължение на век и малко американците пробват различни методи за центализиране на банките в държавата и ... преживявят няколко банкови кризи.
Най-накрая, през 1913 се създава Федералния Резерв. Първоначално задачите, които се поставят на новата институция са определяне на дългосрочните лихви, определяне на мерки за "максимална" трудова заетост и стабилизиране на цени в САЩ. През годините се добавят нови и нови задачи, за да стигнем до днешните задължения на Резерва. Ще изброя само основните: действа като Централна банка - т.е. застава между интересите на частните банки и държавата - един вид банков регулатор; провежда монетарната политика на САЩ и решава кога да започне да печата пари; определя лихвения процент по който финнасовите институции заемат средства на други финансови институции (в БГ се нарича SOFIBOR).
Последна редакция от Orion : 22-04-2020 на 10:55
Следните 4 потребители изказват благодарности на Barbaron за полезния пост:
minkov (22-04-2020), kypa (22-04-2020), INedelchev (22-04-2020), alba (25-04-2020)
-
29-04-2020 11:22
#3
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
От гледна точка на Консперацията Федералният Резерв на САЩ представлява картелно споразумение между няколко търговски банки за печатане на парични средства, функциониращо под фиктивна законова рамка в американското законодателство и налагано като институция включително напечатаните парични средства по света посредством война извършвана чрез армията на САЩ и други свързани държави.
По принцип Федералният Резерв на САЩ би трябвало да контролира паричното предлагане така, че икономиката - американската и световната - да вървят напред и нагоре, социалната система да просперира, всеки, който иска да работи и да се развива. Де факто цикълът boom-and-bust на относителен просперитет и кризи съвпада подозрително много с промените в паричната политика извършвана от Федералният Резерв на САЩ.
Най-тъмно е преди да изгрее слънцето.
Следните 5 потребители изказват благодарности на kypa за полезния пост:
Barbaron (29-04-2020), alba (29-04-2020),
Нерегистриран (2), minkov (29-04-2020)
-
29-04-2020 14:19
#4
Тази публикация е написана в рамките на кампанията, като предоставя награди за съдържание. Всеки може да участва в тази кампания и да използва авторския си талант, за да печели пари.
Какво може да се каже за Федералния резерв? Това на практика е централната банка на Сащ. Връщайки се в историята виждаме, че Фед както му е съкратеното название е създаден през далечната 1913 година. Това става със съдействието на тогавашният президент на Сащ Удроу Уилсон. Всяка държава има своя централна банка, която по правило е държавна. Тука вече забелязваме голямата разлика при Федералният резерв, който не се финансира от американското правителство, защото е частна банка. Всъщност нещата са организирани в специална федерална система, която включва 12 федерални банки. Въпреки частният си характер Фед не е съвсем безконтролна от американските власти или поне привидно така изглеждат нещата. Американският президент назначава бордът на председателите на Федералния резерв, а Сенатът получава периодично доклади за дейността на централната банка. Вече стана дума, че Федералният резерв е една уникална управленска система. Ето какво включва тя:
- Председателски борд на Фед (Board of Governors) – 7 души;
- 12 федерални банки;
- Така наречения FOMC, което значи отворен пазарен федерален комитет (Federal Open Market Committee). Там членуват 7-те члена на Председателския борд и още петима души, които са представители на 12-те федерални банки на ротационен принцип.
- Има и банки членове, които са притежатели на акции от 12-те федералните банки.
Търговията на финансовите пазари е силно рискована, но може да носи допълнителни приходи с правилния подход. Избирайки надежден брокер (например ИнстаФорекс), можете да получите достъп до международните финансови пазари и да отворите пътя към финансовата си независимост. Можете да отворите акаунт точно тук.
Следните 9 потребители изказват благодарности на alba за полезния пост:
minkov (29-04-2020), Barbaron (29-04-2020),
Нерегистриран (6), kypa (14-05-2020)