Какво летоброене са използвали българите от древността до началото на националното възраждане? На чие летоброене прилича? Колкото точен е бил прабългарският календар, съпоставен с този, които ползваме днес?
Какво летоброене са използвали българите от древността до началото на националното възраждане? На чие летоброене прилича? Колкото точен е бил прабългарският календар, съпоставен с този, които ползваме днес?
... написаното не е сигнал, нито препоръка, а само мнение.
minkov (24-09-2020)
Според информационната табела в гр. Разлог, където е намерен единственият изцяло запазен образ на българското летоброенето негови съставни компоненти са били пет елемента - вода, огън, земя, дърво, желязо и дванадесет зодиакални знака: свиня, мишка, вол, барс, заек, змей, змия, кон, коч, маймуна, петел, куче. Лично на мен много ми напомня на китайския календар, но това разбира се не трябва да ни учудва.
Зодиакалните знаци символизират месеците, а елементите сезоните. Понеже сезоните са пет (с един повече), а месеците са дванадесет, тяхната продължителност е по-кратка - около два месеца и половина.
![]()
... написаното не е сигнал, нито препоръка, а само мнение.
Всъщност, въпреки твърденията на някакви български шовинисти за прабългарския календар, такова животно няма.
Календара си е китайски и е ползван от всички източни народи, включително и хазарите и целия техен хаганат, част от който са били и българските племена.
За разлика от китайците обаче хазарите преработили календара като го разделили на четири части от по 91 дни и един ден, който бил без дата и в който се празнувала новата година - общо 365 дни и на всеки 12 години се добавял по още един ден в който пак се празнувало нещо и така глобалната грешка била някъде с около 2-3 часа на всеки 12 години. Нещо което европейците осъзнали чак през 1500 и някоя си година когато е създаден Грегорианския календар, а на съвременна България и трябвали още 400 г. за да се съгласи с папа Грегорийй, та чак през 1916 г. сме започнали пак да броим годините както трябва.
Вярно е, че китайци и други подобни поне 1000 години преди европейските народи са осъзнали факта, че земята обикаля около слънцето за 365 дни и няколко часа. Във всеки случай римляните по време на републиката и в началото на империята, т.е. до към раждането на Христос това не са го знаели и по този повод периодично са пращали хора в Египет за да разберат точно кога ще започне пролетта (важно време за земеделието) защото периодично са му губили края на времето.
Едва по времето на Юлий Цезар се поставило началото на някакво смислено датиране в Римската република и то не за друго, ами защото той се залюбил с Клеопатра и от нея разбрал, че в Египет с точност до ден-два могат да определят сезоните, а в Рим били много далеч от такава точност.
Та след голямата анархия в летоброенето някъде към 400-та година църквата се спазарила, че светът е създаден на 1 септември 5500 години преди раждането на Исус. - обаче някои искали да са 5506, други 5503, а трети 5509 и така и не са рзбрали точно - та затова сега се смята, че Исус е роден някъде около 3-та година преди Христа (времеви парадокс), а не в първата година на новата ера.
Всъщност това, че светът е създаден около 5500 г. преди Христа са съгласни почти всички по света с изключение на индийците, според които светът е на 88 000 години (приблизително)
Та в България до към 14-ти век са броили годините кой както си иска. Някои са ги броили по египетския (александрийски) календар - според него светът е създаден на 1 март 5500 г. преди Христа, други по византийския, който се разминава с 3-9 години и 5-6 месеца с александрийския и по този повод е една каша в годините на царуването на Хановете поне до към Борис I, после става малко по-организирано.
Всъщност Борис I разпоредил като се датира нещо, към датата да се добавя и най-близкия християнски празник - примерно лето някое си, 20 дни преди великден и затова събитията в Българската история след Борис I е по-лесно да се идентифицират като години.
Търговията на финансовите пазари е силно рискована, но може да носи допълнителни приходи с правилния подход. Избирайки надежден брокер (например ИнстаФорекс), можете да получите достъп до международните финансови пазари и да отворите пътя към финансовата си независимост. Можете да отворите акаунт точно тук.
gambletrade (25-09-2020)