+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11
    lyubo is offline
    Централна банка
    Halus

lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo's Avatar
    Натрупан бонус
    3,238.02 USD
    Thanks
    11,543

Ползвате ли банковите депозити за инвестиция на спестените ви пари ?

Като начин за спестяване на пари ли ги ползвате или и за инвестиране във валута, плюс лихвата по депозита ?
    Споделете какъв опит имате или защо нямате (не искате да имате) с депозитите, като цяло ?
    В каква валута инвестирате реални средства?
    Ползвате ли услугите на брокери за реална обмяна на валута?
    Last edited by Orion; 10-08-2019 at 07:50 PM.

2. Благодарностите под първия пост няма да бъдат зачитани за целите на разпределението на наградния фонд!
    lyubo is offline
    Централна банка
    Halus

lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo е отвъд представите lyubo's Avatar
    Натрупан бонус
    3,238.02 USD
    Thanks
    11,543
    Наскоро публикуваните данни от Българска Народна Банка (БНБ) казват, че към края на август 2019 г. депозитите на домакинствата, у нас нарастват с 8.2% на годишна база, и възлизат на обща стойност над 53 млрд. лева. Въпреки ниските лихви по депозитите, те явно остават най-предпочитаното средство за спестяване на пари в България.

Аз също се бях леко запалил по тях, когато преди време имаше много реклами за депозити по-телевизията, но мерака ми угасна щом разбрах, че лихвата която е показана на преден план е за една година, а не за един месец, както си помислих най-напред.
    Явно се подведох или по-точно ме подведоха с маркетингов заблудителен трик, който беше на една рекламна банкова брошура за депозити. И като се усетих, че ме заблуждават умишлено мерака ми угасна на бързо, а и достатъчно голяма сума пари за инвестиция в депозит съвсем нямах, по скоро неусетно се бях замечтал за лесните кинти, които ми обещаваше рекламната брошура.

Бих инвестирал в депозит само тогава когато имам примерно пари за над $ 100 хиляди щатски долара, за да мога да се пазаря за по висока лихва и имам някаква представа за тренда на щатския долар, дали е евтин, изгоден за закупуване или не. Идеята е да направя валутната инвестиция в евтини долари, които да продам когато поскъпнат след няколко месеца и в същото това време да ги обвържа с гарантираната депозитна лихва, за да реализирам по-добра печалба от инвестицията ми.

Към момента имам не много спестявания в левове в спестовна сметка, а не в депозит. Долара сега е много скъп и не е за инвестиране според мен.

4. The Following 8 Users Say Thank You to lyubo For This Useful Post:

hanuman (10-08-2019), jssj (10-10-2019), kypa (10-08-2019), K_W (10-09-2019), minkov (10-08-2019), Unregistered (3)

minkov is online now
    Централна банка
    Не е зададено настроение

minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov's Avatar
    Натрупан бонус
    9,418.74 USD
    Thanks
    18,218
    Поне на този етап инвестициите в лихвоносни активи - депозити, ДЦК-та и други подобни са крайно нерентабилно и носещо загуба начинание. Лихвите по депозитните продукти са толкова ниски, че всъщност капитала реално намалява вследствие на големия диференциал между депозитните лихви и инфлацията.
    В тази връзка аз лично нямам никакъв опит с депозитни продукти, защото ги считам за крайно неизгодни.
    Ако има свободни пари е по-добре да се инвестират в други активи - имоти, акции или дялове в печеливши предприятия.
    Закупуването на валута от спот пазара също не е кой знае колко смислено.
    Ако някой прецени, че има перспектива в инвестиция в конкретна валуте, естествено е да инвестира дългосрочно през ливъридж - така или ще инвестира много по-малко пари със същата рентабилност или ще закупи много по-голяма сума от конкретната валута отколкото би закупил от спот пазара.
    Друг е въпроса, че и такава инвестиция в дългосрочен план е по-вероятно да се окаже губеща.
    според мен най-смислена е инвестицията в реален бизнес с добре обмислен бизнес план, ако търсим сравнително голяма доходност с малко по-висок риск, или ако искаме да минимизираме риска - инвестиция в стойностни недвижими имоти.

6. The Following 7 Users Say Thank You to minkov For This Useful Post:

batDancho (10-10-2019), hanuman (10-08-2019), jssj (10-10-2019), kypa (10-08-2019), K_W (10-09-2019), lyubo (10-09-2019), Unregistered (1)

kypa is offline
    Централна банка
    Suka Mengoceh

kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa's Avatar
    Натрупан бонус
    27,576.11 USD
    Thanks
    166,885
    Аз не използвам банкови депозити за инвестиция на спестени пари поради една основна причина - тоталната липса на спестени пари.
    Но дори и без тая причина пак не бих ги използвал, понеже лихвите са прекалено ниски, таксите прекалено високи и не могат да покрият обезценяванео на парите от инфлацията, камо ли да говорим за доход.
    Според мен за малко количество пари общо взето е най-добре да се купи нещо и да се използва. За по-голямо количество е хубаво да купим нещо, което някой друг иска да го използва и да го дадем под наем. Така парите имат най-голяма полезност. Дори и да не спечелим поне няма да изгубим.
    stonks

8. The Following 6 Users Say Thank You to kypa For This Useful Post:

hanuman (10-08-2019), jssj (10-10-2019), K_W (10-09-2019), lyubo (10-09-2019), minkov (10-09-2019), Unregistered (1)

K_W is online now
    Главен дилър
    Berani

K_W е отвъд представите K_W е отвъд представите K_W е отвъд представите K_W е отвъд представите K_W е отвъд представите K_W е отвъд представите K_W е отвъд представите K_W е отвъд представите K_W е отвъд представите K_W е отвъд представите K_W е отвъд представите K_W's Avatar
    Натрупан бонус
    5,770.72 USD
    Thanks
    1,116
    Каот цяло ползвам услугите на банките основно за преводи. Лихвите са н адъното, и направо си губиш пари ако си ги държиш при тях. Инвстиционните продукти които повечето банки у нас предлагат са смехотворни, като доходността им години назад е едноцифрени проценти, като за повечето дори отрицателан в последните години.

Общо взето инвестирам парите в себе си и в инвестиционните решения които сам съм си създал. Банките ползвам, само за трансфериране на средства между раазлични брокери, като поддържам някакъв минимален баланс за разплащания и харчове.

10. The Following 4 Users Say Thank You to K_W For This Useful Post:

jssj (10-10-2019), kypa (10-09-2019), lyubo (10-09-2019), minkov (10-09-2019)

kypa is offline
    Централна банка
    Suka Mengoceh

kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa е отвъд представите kypa's Avatar
    Натрупан бонус
    27,576.11 USD
    Thanks
    166,885
    Банкови депозити в някои случаи може да се ползват като по-евтин вариант на сметка за получаване на преводи поради поради липсата на някои такси спрямо разплащателни сметки. Депозитните сметки обикновено нямат периодична такса за поддръжка, както и такава за теглене на падежа на депозита.
    Важно е да преценим колко често ще теглим получените пари, най-вече дали ще може да престоят в сметката до някакъв момент в бъдещето или ще ни трябват почти веднага, според което да изберем банка и вид "депозит". Лихвата в никой случай няма да представлява осезаем доход, целта е избягване на таксите за разплащателни сметки.
    Може би най-подходящи за целта ще бъдат тримесечни или безсрочни депозити, като за последните трябва малко по-внимателно да се четат условията.
    stonks

12. The Following 4 Users Say Thank You to kypa For This Useful Post:

batDancho (10-10-2019), jssj (10-10-2019), lyubo (10-09-2019), minkov (10-09-2019)

batDancho is offline
    Централна банка
    Polos

batDancho е отвъд представите batDancho е отвъд представите batDancho е отвъд представите batDancho е отвъд представите batDancho е отвъд представите batDancho е отвъд представите batDancho е отвъд представите batDancho е отвъд представите batDancho е отвъд представите batDancho е отвъд представите batDancho е отвъд представите batDancho's Avatar
    Натрупан бонус
    3,528.75 USD
    Thanks
    825
    Да инвестираш средства в депозити с надеждата да получиш лихвен доход в настоящата ситуация е пълно безумие.
    Увеличаването на депозитите на населението винаги е било показател за страха на хората от развитието
    на ситуацията в бъдеще - когато не са сигурни за бъдещето, хората заделят 'бели пари за черни дни'.
    Аз лично ликвидирах всички депозити още преди години и ги замених с други активи, и сега по сметки в банки
    гледам да не държа повече от 5000 лева. Таксите и реалните отрицателни лихви стопяват депозита, така че
    се превръща в 'актив с намаляваща стойност'

14. The Following 6 Users Say Thank You to batDancho For This Useful Post:

jssj (10-10-2019), kypa (10-10-2019), lyubo (10-10-2019), minkov (10-10-2019), Unregistered (2)

jssj is online now
    Централна банка
    Не е зададено настроение

jssj е отвъд представите jssj е отвъд представите jssj е отвъд представите jssj е отвъд представите jssj е отвъд представите jssj е отвъд представите jssj е отвъд представите jssj е отвъд представите jssj е отвъд представите jssj е отвъд представите jssj е отвъд представите jssj's Avatar
    Натрупан бонус
    1,331.06 USD
    Thanks
    4,694
    Единственото хубаво нещо на депозитите към момента е бързата им ликвидност. Потрябват ли ти , отиваш в банката и теглиш. Много хора се отчаяха от ниските лихви и вложиха спестяванията си в недвижими имоти. Това по принцип не е лошо, но лошото е че е масова практика. А както знаем там където са всички, печалба няма.Понеже търсенето на имоти с инвестиционна цел е голямо, качеството е ниско. Толкова ниско, че никой не купува имот за ползване, а само за да инвестира някъде парите си. И от тук какво следва- всеки пълни апартамента си с малко талашит, и го мята на пазара под наем. И като започнат едни блянове за висока доходност от пасивни инвестиции..... и 80% от отдаваните жилища под наем към момента са празни./поне при нас, София за сега е друга бира/ Но предстои и корекция на пазара за недвижими имоти, при което на всеки който му се наложи да освободи парите си поради някаква причина, вероятно ще е на загуба и ще се пита " кой дявол ме накара да влагам в имоти ". Печеливши евентуално ще се окажат тези които са вложили средствата си в имоти но с далечен хоризонт, мноого далечен. ... Така ги мисля аз нещата, така ги и написах .

16. The Following 5 Users Say Thank You to jssj For This Useful Post:

Alex1977 (10-11-2019), batDancho (10-10-2019), kypa (10-10-2019), lyubo (10-10-2019), Unregistered (1)

gambletrade is online now
    Главен дилър
    Не е зададено настроение

gambletrade е отвъд представите gambletrade е отвъд представите gambletrade е отвъд представите gambletrade е отвъд представите gambletrade е отвъд представите gambletrade е отвъд представите gambletrade е отвъд представите gambletrade е отвъд представите gambletrade е отвъд представите gambletrade е отвъд представите gambletrade е отвъд представите gambletrade's Avatar
    Натрупан бонус
    3,392.91 USD
    Thanks
    1,857
    Да загробиш пари в банков депозит е глупаво. Все пак сме във финансов форум Доста добра алтернатива е пазарът на дългови книжа. При добро и активно управление носи около 10% годишно и е ликвиден почти като депозита. Инвеститорите в недвижимости пляскат с ръце ако постигнат подобна доходност. Това не тука в БГ де. Щото при тия цени и при нивото на наемите ако вземеш над 5% годишна възвръщаемост от хапартамент требе да си истински магесник

18. The Following 3 Users Say Thank You to gambletrade For This Useful Post:

jssj (10-10-2019), kypa (10-10-2019), lyubo (10-10-2019)

minkov is online now
    Централна банка
    Не е зададено настроение

minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov е отвъд представите minkov's Avatar
    Натрупан бонус
    9,418.74 USD
    Thanks
    18,218
    Във Варна апартамент с цена 100к лева при активно управление може да носи около 10к лева годишно, а при добър късмет може и да се удвои тази сума.
    Като се има предвид и нарастването на цените на недвижимите имоти, ако имаш артък пари и гледаш в сравнително дългосрочен план, не е съвсем безсмислена инвестиция. Естествено не на всякъде и не всеки имот е подходящ за такава инвестиция, та трябва да се мисли, но като идея за част от някакъв дългосрочен инвестиционен портфейл не е за пренебрегване.

20. The Following 3 Users Say Thank You to minkov For This Useful Post:

gambletrade (10-10-2019), jssj (10-10-2019), kypa (10-10-2019)

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread